Nevšední den v Terezíně

15.4. 2024144x

Ve čtvrtek 11. dubna se třídy 7. A a 8. A vydaly na výlet do Terezína, kde byli po celý den jejich průvodci studenti Gymnázia Přírodní škola spolu s ředitelem Františkem Tichým.

Bohatý program, který studenti připravili, zahrnoval velké množství zážitkových aktivit, jejichž cílem bylo přiblížit žákům atmosféru každodenního života dětí a obyvatel terezínského ghetta v letech 1941 – 1945.

V průběhu dne si naši žáci vyzkoušeli práci historických badatelů. Nejprve vyhledávali a zaznamenávali dobové rytiny, které se dochovaly na obranných zdech terezínské pevnosti. Poté porovnávali místní lokality současného města s autentickými dobovými fotografiemi, jež byly objeveny poměrně nedávno.

Na žáky nejvíce zapůsobilo divadelní představení Terezínské zvony o životě židovských chlapců, které bylo inspirováno osudy skutečných obyvatel ghetta. Autorská divadelní hra Františka Tichého vznikla na základě rozhovorů s přeživšími pamětníky. Naléhavost divadelního ztvárnění umocňovala skutečnost, že se hrálo v unikátních půdních prostorách, kde se v době ghetta odehrávala ilegální představení, a text byl doplněn autentickými texty písní a básní židovských dětí. Se zatajeným dechem všichni sledovali vynikající herecké i hudební výkony, profesionalitu a zaujetí, s jakým studenti divadelní představení odehráli.

Během odpoledního programu s názvem Poznej ghetto jinak žáci v pětičlenných skupinách prozkoumávali zákoutí terezínských ulic, seznamovali se s významnými budovami i historickými fakty ghetta Terezín.

Naše cesty se symbolicky rozdělily po pietním rozsvěcení svíček a hudebním vystoupení u železniční vlečky, tedy na místě, odkud odjížděly transporty s tisíci židovskými obyvateli ghetta.

Děkujeme studentům Gymnázia Přírodní škola a Františku Tichému za nezapomenutelný den plný nevšedních zážitků a těšíme se na další spolupráci.