Poznávací zájezd do Rakouska

1.10. 202486x

Ve dnech 26. – 28. září se žáci osmých a devátých ročníků spolu s panem učitelem Poskočilem a paní učitelkami Pauknerovou a Zemanovou vydali prozkoumávat přírodní a historické krásy Salcburska a Tyrolska.

Vyrazili jsme brzy ráno, abychom na naši první zastávku přijeli včas, vyhnuli se davům turistů a užili si klidné dopoledne v přírodě. Po úzké horské silnici jsme dojeli na parkoviště, odkud jsme se krátkou dvacetiminutovou procházkou plnou výhledů na zasněžené vrcholky rakouských hor dostali až k dolní stanici lanovky. Když jsme dorazili ke dveřím vedoucím do Eisriesenwelt, ledové jeskyně, průvodce nás vybavil lucernami, které byly nezbytné k prozkoumávání temných prostorů uvnitř. Zde na nás čekal úžasný pohled na ohromné ledové formace, které připomínaly sochy vytesané do křišťálového ledu. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací a po zhruba hodině strávené v chladném ledovém světě jsme se opět vrátili k lanovce a postupně sjeli zpět dolů.

Naše další kroky vedly ke Krimmelským vodopádům, největším a nejkrásnějším vodopádů v Evropě. Už z dálky bylo slyšet hukot padající vody, tady se ale každý vydal svým vlastním tempem k jednotlivým vyhlídkovým místům, kde jsme obdivovali vodopády v celé jejich kráse. Pohled na okolní hory a zelená údolí byl nezapomenutelný. Po náročnějším, ale úžasném výstupu jsme se vydali do hotelu. Cesta vedla horskými silnicemi a před námi se rozprostírala široká údolí s typickými alpskými vesničkami a pasoucími se stády krav. V hotelu už na nás čekala výborná večeře a zasloužený odpočinek.

Během našeho pobytu v Tyrolsku jsme nemohli vynechat návštěvu Innsbrucku, města s bohatou historií a nádherným okolím. Nejprve jsme navštívili skokanský můstek Bergiesel, ze kterého jsme měli město jako na dlani. Místo, kde jsou připraveni skokani na lyžích těsně před odrazem, v nás vyvolalo veliký respekt. Poté jsme se vydali na prohlídku zámku Ambras, který se nachází pár minut od centra města a je obklopen pěknými zahradami. Uvnitř se nachází sbírka rytířských brnění a spoustu krásných obrazů.

Poté následovala krátká prohlídka města Innsbruck, která začala návštěvou barokní katedrály svatého Jakuba. Dále jsme pokračovali k jedné z nejznámějších památek tohoto města, kterou je Goldenes Dachl neboli zlatá stříška, ze které shlížel na náměstí císař Maxmilián I. Potom už si každý mohl prozkoumat to, co ho nejvíce zajímá. Někteří si užívali nákupy v obchodech a jiní šli ochutnat místní pokrmy nebo zákusky do voňavých kaváren a restaurací. Naším posledním cílem byla hrobka Maxmiliána I., kde jsme si prohlédli sochy významných lidí z historie v nadživotní velikosti.

Den jsme zakončili v nedalekém městě Wattens prohlídkou jedinečné výstavy Křišťálového světa Swarovski. Jako první upoutala naše pohledy ohromná hlava obra se zářícíma očima, která chrlí vodu. Hlavní část expozice tvoří místnosti plné uměleckých děl, šperků a instalací. Patří k ní i krásné zahrady s kolotočem a křišťálovou oblohou. Na závěr si někteří zakoupili krásný šperk.

Další den jsme se po snídani vydali do malého městečka Zell am See, obklopeného horami a ležícího u jezera Zeller See, které nás přivítalo poklidnou atmosférou. Zde jsme měli možnost se naobědvat a pak už hurá na naši poslední zastávku.

V původním programu byl výstup na Großglockner, nejvyšší horu Rakouska. Kvůli nevlídnému počasí jsme ale museli od původního plánu ustoupit a přesunuli jsme se do města Linec. Zde jsme se vydali do interaktivního muzea Ars Electronica Center, kde jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o umělé inteligenci a technologiích budoucnosti. Pak už nás čekal poslední rozchod a nakonec loučení s krásným Rakouskem.

Výlet byl moc povedený a my děkujeme, že jsme mohli rakouské krásy poznat na vlastní oči a ne jen z obrázků ve školních lavicích.

Justýna Karfíková, 9. A